Samochód pilnie poszukiwany! Raport o najczęściej kradzionych autach

Samochód pilnie poszukiwany! Raport o najczęściej kradzionych autach

Kradzież samochodu to strata, której nikt nie chce doświadczyć. Niestety, z ryzykiem utraty auta musi liczyć się każdy kierowca, niezależnie od tego czy jeździ samochodem wartym tysiąc czy pół miliona złotych. Eksperci Ergo Hestii w ramach raportu podpowiadają, na jakie auta złodzieje najczęściej zwracają uwagę, jak wchodzą w posiadanie kluczyków i w jaki sposób najczęściej odjeżdżają skradzionym autem.

Według policyjnych statystyk najbardziej popularne wśród złodziei są marki niemieckie - Volkswagen i Audi. W pierwszej trójce zestawienia samochodów najczęściej kradzionych w 2013 r. znalazły się kolejno: Volkswagen Golf, Volkswagen Passat oraz Audi A4. Zaraz za nimi znalazły się… kolejne dwa niemieckie auta: Audi A6 i A3. Dziesiątkę najczęściej kradzionych aut zamyka Toyota Corolla.

Liczba ukradzionych aut

0
VOLKSWAGEN GOLF
0
VOLKSWAGEN PASSAT
0
AUDI A4
0
AUDI A6
0
AUDI A3
0
SEAT LEON
0
VOLKSWAGEN TOURAN
0
HONDA CIVIC

Głównymi powodami, dla których najczęściej kradzione są właśnie te modele są zapotrzebowanie na części zamienne, ich dostępność oraz wartość. Auta po kradzieży zwykle bywają rozbierane na pojedyncze elementy, „legalizowane” za pomocą podrobionych dokumentów bądź wywożone za granicę.

Na kradzież narażone są szczególnie samochody nowe z dobrym wyposażeniem i mocnym silnikiem. Samochodowi przestępcy nie ograniczają się jednak do kradzieży aut z najmłodszych roczników. Ze statystyk Ergo Hestii wynika, że „odbiorców” znajdują również pojazdy starsze niż pięcioletnie. Są to zazwyczaj auta legitymujące się stosunkowo niedużym przebiegiem i utrzymującą się wysoką wartością.